Oma Maja Ehitamine – Kõik Mida Teadma Pead

Kõik me unistame, et ühel ilusal päeval saame elada oma majas, ning mis võiks olla lõbusam, kui maja endale ise ehitada.

Loomulikult ei mõtle ma selle all seda, et ise peaks kõik tööd ära tegema, kuid protsessi üldisemalt.

kuidas oma maja ehitada

1. Krundi otsing

Esimese asjana, et maja ehitamiseni jõuda on vaja krunti.

Just seda õiget krunti võib olla äärmiselt keerukas leida, kuna kõik head krundid on tõenäoliselt kas hõivatud või siis väga kalli hinnaga.

Krundi ostmisel tasub kindlasti nõu küsida spetsialistide käest, sest osade kruntide peale ei ole elamiseks mõeldud maja ehitamine üldsegi lubatud ning see toob kaasa probleeme.

Krundi valikul tasub kindlasti jälgida ka seda, et vastavalt vajadusele oleks lähedal toidupoed, ühistransport ning lasteaed või kool. Igal perel või inimesel on vajadused erinevad ja sellest lähtuvalt tuleb ka parameetrid enda jaoks paika panna, enne kui krunte otsima hakata.

2. Liitumised

Peale seda, kui krunt on soetatud tuleb liituda vajalike kommunaalteenustega. Nende all pean ma silmas elektri-, vee- ja küttevõrku. Kui krunt asub linnas sees, siis üldiselt nendega probleeme ei ole, kuid kui krunt on linnast väljas või hõredalt asustatud kohas võib liitumine olla väga kulukas. Kui krunt asub linnast väljas, siis ei saa suure tõenäosusega liituda suure võrguga, vaid tuleb ise kaevata puurkaev ning teha erinevad paagid äravooluks ja kanalisatsiooniks.

3. Projekteerimine

Tähtis osa maja juures on projekti kirjutamine ja joonestamine.

Selles etapis pannakse paika, milline maja tuleb ja kuidas ta krundi suhtes paikneb. Mille eelduseks on see, et kohalik omavalitsus on väljastanud projekteerimistingimused. Määratakse ära, kus krundil maja võib asuda ning millised piirangud on seatud.

Projekt on väga oluline osa kogu majast. Kui peaks näiteks tekkima mingi tõrge või vesi tilgub, siis peab teadma kust torud jooksevad ning kus mis on. Samas kui tekib vajadus seina mõni auk puurida, siis pead veenduma, et sealt tagant ei jookse läbi näiteks elektrijuhtmed või veetoru mida vigastades on paksu pahandust palju.

4. Kuidas valida ehitajat?

Ehitaja valikul tuleb silmas pidada objekti suurust ning täpset vajadust.

Peatöövõtja palkamine mõne suurema firma puhul pole otstarbekas, kuid väiksemad ehitusfirmad on nõus ehitama ka eramaju. Kindlasti tuleb rõhku panna sellele, et selgitada välja kas ehitaja on võimeline ehitama maja kvaliteetselt ja kokkulepitud ajaaknas.

Ehitussektoris on väga tavaline, et tähtaegadest ei peeta kinni ning see põhjustab omakorda palju närvikulu ning lõpuks ka rahalist kahju.

Internetis surfates on võimalik mõne tunnise ajaga leida väga palju tagasisidet erinevate ehitajate kohta. Soovitaksin vältida väga väikeseid ehitajaid ja eraisikuid, kes pakuvad välja et suudavad ehitada maja valmis ilma muredeta.

Tegelikult see kunagi nii välja ei kuku, sest tihti puudub neil korralik varustus ja teadmised.

Paljud ettevõtted kasutavad oma kodulehtedel ka rubriiki referentsid, mille mõte on see, et nad tõestavad oma oskusi ja teadmisi. Edukalt lõpetatud projektid annavad kindlustunnet juurde.

Samuti peab jälgima, et välja valitud ehitajal oleksid olemas vajalikud load ja dokumendid, et nad üleüldse võiksid maja ehitada. Ajaloos leidub juhtumeid, kus on valmis ehitatud väga kena maja, kuid kui hakkab dokumentide üleandmine selgub, et kahjuks antud ehitajaga ei ole võimalik majale kasutusluba saada.

Kui kasutusluba majal ei ole, siis see omakorda tähendab, et selles elamine ei ole seaduste järgi lubatud. Hiljem kasutusluba taodelda ning kadalipp läbida on väga keerukas ja kulukas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *